English

88284050 21 98+

دامنه کاربرد روی

امروزه  روی پس از فولاد آلومينيوم و مس چهارمين فلز پر مصرف می باشد  که به  دليل حالت  شيميايی فعال و توانايی  روی درتوليد آلياژ با  ساير مواد ، اين  فلز در بسياری از  ترکيبات و آلياژها مورد مصرف واقع می شود  . اين فلز به دليل  دار ا بودن  خاصيت الکترو پوز يتيو قوی برای محافظت فلزات از خوردگی به کار می رود .
 

روی به عنوان محصول اصلی در گالوانيزاسيون آلياژ قالب ريزی برنج و آلياژ  برنز و اکسيد روی و ... بکار می رود  . اگرچه شرکتهای زيادی هستند که با بالا بردن ظرفيت و موجودی توليد روی خود در بازار حضور دارند اما فلز  رويی که به بازار ارائه می گردد به قدر کافی جهت پاسخگويي به اين نياز در  دسترس نيست . 
 

بر اساس تحقيقات گروهInternational  Lead  & Zinc Study Groups  که در سال1995 ارائه شده است 70کشور در دنيا وجود دارد که بيش از  103× 10  تن روی در سال مصرف دارند و 17 کشور در دنيا وجود دارد که بيش از  103× 100 تن روی در سال مصرف دارند و در اين بين10 کشور بزرگ توليد کننده روی خود مصرف کننده 65%   کل روی توليدی در دنيا ميباشند که از کل ميزان  مصرف روی در جهان 50% در قالب ريزی ، 8%  در اکسيد روی و 7% در ساير محصولات استفاده می شود  . در برخی اوقات ، روی به  دليل خاصيت اکوتوکسيک خود مصرف کمی دارد . امروزه آلو مينيوم ، منيزيم و پلاستيک در بخش خودرو به روی ترجيح داده  شده است . 
 

شرکتهای بين المللی که تحت  پوشش گروه  بين اللملی مطالعهLead & Zinc   وسازمان بين اللملی تحقيقاتLead Zinc  کار می کنند که مهمترين سازمان تاثير گذار در صنعت مربوط به روی در سطح جهان می باشد . 30% از اعضای  تشکيل دهنده سازمان بين اللملی تحقيقا سرب روی با نام(ايلزرو)80% مصرف روی و 90%  توليدات آن را دارا می باشد . 

اين سازمان به عنوان يک سازمان مشاور مستقل در سال 1959 توسط سازمان ملل تاسيس گرديد . ستاد اين سازمان در لندن می باشد و زمينه فعاليت سازمان به شرح زير می باشد :

* تدوين تمام اطلاعات مربوط به پيش بينی توليد مصرف و سهام و پسماند و سنگ معدن  و فلز

* ايجاد مبنای مناسبی که دولتمردان بتوانند در ارتباط با تجارت سرب و روی تصميم گيری کنند   

* مطالعه و بررسی تجارت سرب و روی در سطح جهان

* ايجاد ظوابطی  جهت حل و فصل اختلا فهايي  که در حال حاضر يا  در آينده توسط قوانين تجاری  بين اللملی قابل  رفع  نيستند  . 
 

ILZRO نظارت کننده بر گروه مطالعات بين اللمل سرب رویILZRO   می باشد . اين سازمان دائماً در حال هدايت پژوهشهای صورت گرفته بر روی مصرف و تکنولوژی مربوط به سرب و روی می باشد .بخش استخراج  سنگ معدن سرب و روی در جهان يک سيستم انسجام يافته است که توليد سنگ معدن ، اکتشاف سنگ معدن و توليد فرم مايع فلز را در بر می گيرد . به اين دليل توليد و تجارت کنستانتره سرب و روی بر روی توليد کننده های آن متمرکز شده است . شرکتهايي از اتحاديه اروپا ، ايالات متحده آمريکا ، ژاپن ، استراليا و کانادا بيشترين قدرت توليد سنگ معدن را در جهان دارا هستند .  
 

چينی ها و رومی ها اولين کشورهايی هستند که در 2000 سال قبل از ميلاد از روی جهت توليد برنج استفاده کردند . قديميترين قطعه شناخته شده از دوران قبل از تاريخ در منطقه دوروسه در رومانی کشف شد . که يک قطعه مجسمه تشکيل شده از 5/87 %    روی 5/11 % سرب 1% آهن بود . روی به دليل دوام و مقاومت زيادش در برابر خوردگی به عنوان پوشش به کار می رود . همچنين روی در بخشهای بسيار زيادی مانند کانی آلياژها و ساير محصولات فرعی جهت آسان و راحت تر کردن زندگی انسان بکار می رود . 
 

روی مانند بسياری از فلزهای ديگر در طبيعت يافت  گرديد . و جهت آسان تر کردن زندگی انسان در بخشهای زيادی کاربرد دارد برای مثال اکسيد روی در شيشه ، لعابها ، لاستيک ، رنگيزه ها ، سفالينه ، پلاستيک سازی و کاغذ سازی تحت عنوان سفيد روی يا سفيد برفی استفاده می شود . کلريد روی جهت جلوگيری از پوسيدن چوب استفاده می شود  . سولفات روی در ساخت ريان ، فيبران ، ليتو پان و صنايع مربوط به پالايش صنعتی آب و دارو سازی کاربرد دارد  . آلياژ روی در صنعت به دليل قابليتهای منحصر به فردش اهميت بسيار بالايی دارد .  
 

برخی از آلياژ روی به شرح زير می باشند :

برنج :  آلياژ مسی با 5% تا 45% روی برنج بر اساس ميزان درصد روی نامگذاری می شود 

مونز با 59% روی – برنج لحيم 75% مس و 25% روی – برنج قرمز با 85% مس و 15% روی  

برنج پرمصرف ترين آلياژ موجود در صنايع می باشد که در کارهای مربوط به معماری ، کامپيوتر ، تلويزيون
  های خودرو لوله های کندانسور ها سيم جوشکاری ، بدنه های دريچه ها ، بالهای رادياتورها ، کابلهای برق ، 
  گريتينگها ، پيچها، لوله ها  و در برخی جواهر آلات کاربرد دارد .  

برنز :  برنز آلياژی از مس است که با 2 % تا 4% روی روانی مس آن افزايش می يابد  .

* آلياژ Moulding   فشاری (قالبگيری پرسی )   . در چند سال گذشته روی در پوشش آلياژهای قالبگيری
   پرسی استفاده بسيار زيادی داشت . 

*3 استاندارد برای آلياژ قالبگيری وجود دارد . آلياژی شامل  5/3% تا 5/4% آلومينيوم و  1/.  تا 2.5 %
   مس . آلياژ مذاب در ظرفهايی با درجه حرارت کمتر از 482 درجه سانتی گراد و  cm2 / Kg 54/4  فشار ريخته می شود .

نقشه سایت

دفتر مرکزی : تهران - کوی نصر

خیابان 32 - شماره 49

تلفن : 88284050 - 021 ( 10 خط )

فکس : 88284100 - 021

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت مرکید می باشد طراحی سایت: ایران تکنولوژی